Permanentný magnet vo svojom okolí vytvára magnetické pole. Toto pole možno charakterizovať indukčnými čiarami. Sú to myslené, uzavreté, orientované krivky, ktorých hustota je priamo úmerná veľkosti magnetickej indukcie a dotyčnica k indukčnej čiare v danom bode určuje smer indukcie magnetického poľa.
Jedným zo spôsobov ako znázorniť magnetické pole v okolí magnetu je použitie železných pilín. V experimente na videu sú železné piliny uzavreté v priehľadnej nádobe tvaru kocky, naplnenej emulziou. V strede nádoby je dutina tvaru valca, do ktorej sa vkladá valcovitý magnet. Na začiatku sú železné piliny v nádobe rozložené rovnomerne. Po vložení magnetu dochádza k ich preusporiadaniu a výsledkom je, že najväčšia hustota pilín je na oboch póloch magnetu. Zároveň sa piliny usporiadajú tak, že zobrazujú indukčné čiary magnetického poľa magnetu v priestore. Okrem magnetického poľa na piliny pôsobí aj gravitačné pole. Pôsobenie gravitačného poľa sa prejaví padaním železných pilín na dno nádoby. Silové účinky magnetického poľa magnetu narastajú s klesajúcou vzdialenosťou od magnetu a v blízkom okolí magnetu prekonávajú účinok gravitačného poľa.
Kravský magnet funguje na podobnom princípe. Je tyčový magnet, ktorý sa nechá krave prehltnúť, aby zostal v jej bachore. Tam potom priťahuje a drží všetky náhodne prehltnuté železné predmety ako napr. klince, aby neporanili ďalšie jej vnútornosti.
Otázky
Ak nevieš odpovedať na otázky, vráť sa ešte raz k vysvetleniu.
Haliday D., Resnick R., Walker J. 2000.Fyzika, Vysokoškolská učebnice obecné fyziky.1. vyd. Brno: Vutium, 2000. Část 3. Elektřina a magnetizmus, s. 348,440-441. ISBN 80-214-1868-0