Vedeli ste, že sa dá jednoducho zistiť, či máte v peňaženke pravé alebo falošné euromince? V nasledujúcom videu nájdete návod.
Experiment
Video experimentu
Použité pomôcky
1, 2, 5 centov
10, 20, 50 centov
1 euro
2 eurá
magnet
Vysvetlenie
Atómy všetkých látok sa skladajú z jadier, okolo ktorých obiehajú elektróny. Tým vzniká elektrický prúd (elektrón je ako závit s prúdom), čo vyvolá vznik magnetického poľa okolo jednotlivých elektrónov. Tieto polia sa navzájom skladajú a vytvárajú výsledné magnetické pole atómu, ktoré môže nadobúdať rôzne hodnoty.Magnetické vlastnosti látoktedazávisia od usporiadania elektrónov v atómoch jednotlivých látok.
Látky delíme podľa ich magnetických vlastnosti na diamagnetické, paramagnetické a feromagnetické látky. Paramagnetické látky (draslík, sodík, hliník, platina, kyslík) a diamagnetické látky (zlato, meď, vzduch, drevo, kremín, inertné plyny) majú slabé magnetické vlastnosti, navonok sa javia ako nemagnety. Keď ich vložíme do vonkajšieho magnetického poľa, vzniknev nichnepatrne magnetické pole, ktoré v prípade diamagnetík vonkajšie magnetické pole zoslabuje, paramagnetické latky ho mierne zosilňujú.
Feromagnetické látky (železo, nikel,kobal, zlúčeniny) majúsilnémagnetickévlastnosti, v ich okolí existuje magnetické pole.
Euromince sú vyrobené z rôznych materiálov, ktoré majú silné alebo slabé magnetické vlastnosti. Ak k ním priblížime magnet, tie euromince, ktoré sú z materiálov so slabými magnetickými vlastnosťami magnet nepritiahne (10, 20 a 50 centov). Naopak, tie euromince, ktoré sú z materiálov so silnými magnetickými vlastnosťami magnet pritiahne. Najviac bude magnet priťahovať 1, 2 a 5 centov, menej 1 euro a dve eura. Zloženie jednotlivých euromincí je v nasledujúcej tabuľke.
paramagnetické látky - modrá farba, diamagnetické látky - červená farba, feromagnetické látky- zelená farba
Otázky
1. Vyberte, ktoré predmety bude magnet priťahovať: drevená ceruzka, železné kladivo, zlatý prsteň, hliníková lyžica.
Ak nevieš odpovedať na otázky, vráť sa ešte raz k vysvetleniu.