Difúzia, prechod častíc jednej látky medzi častice druhej.
Prúdenie by nenastalo, pretože vo voľnom vesmíre na častice nepôsobí gravitácia, a teda rozdiel hustôt nespôsobí pohyb častí kvapaliny.
Vedením (hlavne tuhé telesá, ale aj kvapaliny a plyny) a žiarením (nepotrebuje látkové prostredie).
Škrtnutím zápalky o škrtátko na krabičke vznikne v mieste škrtnutia teplota asi 200 °C, čo postačí na zapálenie hlavičky a následne drievka zápalky. Mikročastice zapálenej zápalky (rozpadajúce chemikálie hlavičky zápalky a drievka) stúpajú nahor ako dym vďaka teplému vzduchu, ktorý sa od zapálenej zápalky ohrieva. Teplý vzduch nad zápalkou má menšiu hustotu ako chladnejší vzduch v jej okolí, preto stúpa nahor a s ním aj mikročastice zápalky.
Vzduch nad radiátorom sa ohrieva z teplého radiátora, a keďže má menšiu hustotu ako chladnejší vzduch, stúpa nahor. V mieste závesu je studenší vzduch. Teplý vzduch prúdi do miesta závesu, a tým ho rozkmitáva. Čím bude väčší rozdiel teplôt medzi radiátorom a teplotou okolo závesu, tým bude záves rýchlejšie kmitať.
Vzduch v miestnosti nezostáva v pokoji, vyskytujú sa v ňom zvyčajne nepozorovateľné prúdy. Pri radiátoroch dochádza k ohrevu a rozpínaniu vzduchu, ktorý potom stúpa k stropu. Naopak, vzduch ochladený od studených stien alebo okien klesá k podlahe. To zapríčiňuje pocit chladu ,,ťahanie na nohy" aj v teplej miestnosti. Podlahové kúrenie studený vzduch klesajúci k podlahe ohrieva, a tým zabraňuje pocitu chladných nôh.